Bieg Po Nowe Życie

Kochani – w pakietach półmaratońskich znajdziecie ulotki informacyjne oraz plastikowe karty „Świadectwo Woli”
– w miasteczku biegowym będzie też dostępny punkt informacyjny akcji. A o co chodzi to poniżej:
???
Zwykła karta – Niezwykły dar to projekt będący częścią Biegu po Nowe Życie – społecznej inicjatywy zapoczątkowanej w 2011 roku, podczas której osoby po przeszczepieniu wraz z gwiazdami ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów uczestniczą w sztafetowym marszu nordic walking, marszu symbolicznym, który ma pokazywać, jak istotnym jest mówienie o transplantologii i przekonywanie do świadomego dawstwa narządów.
Organizatorzy akcji promują i przekazują świadectwa woli – plastikowe karty z wyrażeniem indywidualnej zgody na pobranie po śmierci narządów do przeszczepu. Taki dokument nie ma mocy prawnej, ale jest bardzo pomocny. Dlaczego? Zgodnie z prawem w Polsce lekarz ma prawo pobrać po śmierci organy do przeszczepu, jednak zwyczajowo pyta o zgodę bliskie osoby, w części przypadków uzyskując odpowiedź odmowną.
 
Dlatego w ramach projektu Zwykła karta – Niezwykły dar, podczas największych wydarzeń sportowych 2018 w Polsce zostało rozdanych 100 000 świadectw woli z zachętą do ich podpisywania i rozmawiania o tym z bliskimi. W 2019 roku kontynuowany jest projekt Zwykła karta – Niezwykły dar podczas wydarzeń sportowych, ale także kulturalnych. Kolejne 100.000 świadectw woli trafi do wielu Polek i Polaków. Indywidualne deklaracje woli wraz z folderem informacyjnym trafią również do pakietów startowych zawodników wielu wydarzeń.
 
Więcej informacji na temat akcji Zwykła Karta-Niezwykły Dar na stronie internetowej www.transplantologia.info
oraz na Facebook’owym fanpage’u
Bieg po Nowe Życie